Język polski English  
 

lang =1 cat = 295 art_id= galeria =

Dziś Sobota, 19 września 2020 r.
Imieniny Januarego i Konstancji 
 
Strona Główna->GALERIE->Cmentarze legionowe na Wołyniu->Pojedyncze mogiły

Bracka Mogiła

 

            Bracka Mogiła położona jest w lesie w odległości ok 300 m od drogi z Wołczecka do Kostiuchnówki za półkolistą piaszczystą wydmą. W chwili obecnej składa się z betonowych obramowań. Wewnątrz wyłożona jest bazaltową kostką, a na wierzchu stoją symboliczne zasieki z drutu kolczastego. Całość otoczona jest symbolicznym bazaltowym murkiem. W ewidencji mogił i cmentarzy legionowych nosiła nr 165. Spoczywa w niej 42 nieznanych legionistów. Zachowały się szczątki oryginalnego krzyża z okresu międzywojennego oraz tabliczka z napisem 42 nieznanych Legionistów Polskich.

 

Czersk

            Niewielka wieś w rejonie Maniewickim położona na wschodnim brzegu Stochodu na północ od szosy Kowel – Sarny. We wrześniu 1915 r. w okolicach Czerska doszło do walk z wycofującymi się Rosjanami. Na miejscowym cmentarzu znajduje się doskonale zachowana mogiła legionowa złożona z betonowej płyty z inskrypcją oraz ustawionego na cokole krzyża.

p /

TRZEM BOHATEROM

/1 pp. leg. /

/poległym za wolność/

w dniu 17 IX 1915 roku/

/CZESC/

            Mogiła pierwotnie była otoczona niewielkim ogrodzeniem z metalowych prętów wspartych na betonowych słupkach z widocznymi orłami herbowymi wyciśniętymi w betonie. Ogrodzenie nie zachowało się. Na miejscu słupków ustawiono bazaltowe głazy. Gruntowną renowację mogiły przeprowadzono w 2007.

 

 

Trojanówka

           

            Na cmentarzu prawosławnym w pobliżu cerkwi w Trojanówce znajduje się doskonale zachowany pomnik na zbiorowej mogile legionistów. Ma on formę obelisku otoczonego  łańcuchami zamocowanymi do betonowych słupków. Na pomniku umieszczono współczesną tablicę z napisem w języku ukraińskim:

/Prochom/

/ poległych /

/bohaterów/

/1915 – 1916 /

/sława/

 /młode pokolenie/

 

            W 2007 r. pomnik został gruntownie odrestaurowany. Obecnie znajduje się pod stałą opieką miejscowych mieszkańców.

 

                                                                          Adam Kaczynski

 

Zapraszamy do galerii