Język polski English  
 

lang =1 cat = 226 art_id= galeria =

Dziś Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.
Imieniny Jana i Danuty 
 
Strona Główna->MILITARNI.PL->Kalina Krasnaja

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Frontu Wschodniego "Калина красная" (pol. Jarzębina Czerwona) to ludzie pasjonujący się tematyką Drugiej Wojny Światowej a w szczególności wschodnim teatrem działań wojennych. Poprzez kolekcjonowanie elementów umundurowania i wyposażenia, wiedzy o wydarzeniach i zwyczajach, oraz poprzez rekonstrukcję historyczną (reenacting) staramy się przybliżyć tak sobie jak i innym ten nieco po macoszemu - w dzisiejszych czasach -traktowany fragment historii.

Odtwarzamy Gwardyjską Kompanię Strzelecką Armii Czerwonej wchodzącą w skład 35-tej Gwardyjskiej Dywizji Piechoty z okresu 1943-1945, która brała udział w walkach na terenie Polski w składzie Ósmej Armii Gwardii.
Wcielamy się równiez w postaci żołnierzy 3 Dywizji Piechoty im Romualda Traugutta - jednostki 1 Armii Wojska Polskiego która we wrześniu 1944 roku  sforsowała Wisłę idąc z pomocą żołnierzom Walczącej Warszawy a potem walczyła między innymi w bitwie o Kołobrzeg 

W Grupie działa aktywnie ok. dwunastu  osób kolejne dziesięć to sympatycy i przyjaciele – niejednokrotnie rekonstruktorzy z innych GRH, którzy często wspomagają naszą formację podczas inscenizacji i ćwiczeń.Pomysł sformalizowania grupy osób których pasją jest Rosja i front wschodni narodził się już wiele lat temu – jego początki sięgają 1989 roku a od blisko siedmiu lat – odkąd na polski grunt zaszczepiony został - za sprawa między innymi zlotów pojazdów wojskowych - reenacting czyli forma edukacji poprzez pokazywanie historii nie w muzealnych salach ale na pozorowanych polach bitew i statycznych pokazach - przez szeregi naszej Grupy przewinęło się wielu. Przychodzili i odchodzili, wybierali inne pasje, zmieniali zainteresowania. Na przestrzeni tych kilku lat stworzyła się jednak gromadka ludzi o stabilnym i rzeczowym podejściu do tematu. Od 2003 roku Grupa zaczęła działać i choć były to raczej działania „podziemne” to właśnie wtedy gromadziliśmy wyposażenie i wiedzę tak merytoryczną jak i z zakresu działalności scenicznej – bo rekonstrukcja to de facto w dużej mierze teatralna sztuka - tyle , ze obsługiwana przez profesjonalnych konsultantów i rekwizytorów. Obserwowaliśmy wzloty i upadki różnych grup ucząc się na błędach innych sami nie występując publicznie. Wiadomo jednak, że jeśli nie zacznie się działać – wszelka zaobserwowana wiedza jest jedynie teorią. Zimą 2005/2006 postanowiliśmy wreszcie ruszyć do boju. Jednak do dziś - po każdym odbytym pokazie widzimy jak wiele jeszcze błędów popełniamy i jak mało tak naprawdę wiemy.

  

W ciągu miesięcy i lat  działalności stan osobowy Grupy zmienia się .Wciąż chcą do nas dołączyć nowi i czesto bywa, że odchodzą ci, którym nasza forma działania nie pasuje. Są tacy, którym wystarcza zapału jedynie na deklaracje, obietnice, gadanie czy mądrzenie się . Są też i ci , którzy poświęcają czas i pieniądze ( a tych trochę jednak potrzeba), zapał, energię, i aktywnie działają.
Tych właśnie znajdziecie w "Kalinie " i na naszej stronie.