Język polski English  
 

lang =1 cat = 173 art_id= galeria =

Dziś Poniedziałek, 24 czerwca 2024 r.
Imieniny Jana i Danuty 
 
Strona Główna->MILITARNI.PL->Żelazny Orzeł


Stowarzyszenie powstało w 2003 roku, kiedy to kilku miłośników militariów postanowiło odtwarzać wiernie mundury i wyposażenie żołnierzy walczących w wojnach XX wieku. W miarę odwiedzania imprez kolekcjonerskich, głównie MWB w Łodzi, zrodził się pomysł przedstawienia oddziału piechoty niemieckiej podczas kampanii wrześniowej. Założeniem grupy stało się bezbłędne odtworzenie barwy i broni żołnierzy niemieckich z września 1939 roku. Naszym celem nie było, nie jest i nie będzie rozpowszechnianie jakiejkolwiek ideologii. Odtwarzamy oddział 30 Dywizji Piechoty pod dowództwem gen. mjr. Kurta von Briesena, wchodzącej w skład X Korpusu, 8. Armii gen. Johannesa Blaskowitza, Grupy Armii "Południe" gen. płk. Gerda von Rundstedta. (To właśnie atak Armii "Poznań" gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby w dniu 9 września 1939r. na niemiecką 30 DP rozpoczął słynną Bitwę nad Bzurą).
Fascynacja wyposażeniem rozwijała się z każdą okazją do kupienia czegoś oryginalnego. Na początku były to rzeczy podstawowe, takie jak hełm, czy karabin. Potem po „zewnętrznym” odtworzeniu zaczęliśmy dochodzić do oryginalnych szczegółów takich jak zapalniczki, wyciory, bielizna czy otwieracze do konserw – słowem to, czego nie widać.

Obecnie „Żelazny Orzeł” to szesnastu rekonstruktorów, w wieku od 17-tu do 47-miu lat. Nasze działania wspierają i w nich uczestniczą dwie przedstawicielki płci pięknej.
Stowarzyszenie brało już udział w odtworzeniu walk nad Bzurą w okolicach Tumu, jak i podczas rekonstrukcji „Bzura 2004”, w „Nocy otwartych muzeów” w Muzeum Tradycji Niepodleglościowej w Łodzi, przeprowadzało manewry z Pierwszą Samodzielną Brygadą Spadochronową podczas rekonstrukcji bitwy pod Arnhem, często odwiedzało niemiecki bunkier kolejowy w Konewce. Było też na rekonstrukcji „Bzura 2005”, pikniku historycznym na Polach Mokotowskich w Warszawie, w Twierdzy Modlin, Forcie Czerniakowskim. Byliśmy także w Lublinie, gdzie współpracowaliśmy z TVP, przy produkcji filmu dokumentalnego. Braliśmy równierz udział w nagrywaniu "Tajemnicy Twierdzy Szyfrów" Bogusława Wołoszańskiego. Uczestniczyliśmy w imprezach edukacyjnych w łódzkich szkołach. 14 stycznia 2006r. gościliśmy na targach Moto Weteran Bazar w Łodzi, gdzie mieliśmy przyjemność wystawić swoje stoisko.
Zachęcamy, więc wszystkich, którzy chcą poczuć piękno historii i uczestniczyć osobiście w jak najwierniejszych rekonstrukcjach z dziejów II wojny światowej, do wstąpienia w nasze szeregi.

kontakt:

+48 504 144 649