Język polski English  
 

lang =1 cat = 123 art_id= galeria =

Dziś Sobota, 19 września 2020 r.
Imieniny Januarego i Konstancji 
 
Strona Główna->GALERIE->Pola Bitew->ArnhemArnhem - Jak dziś wygląda miejsce bitwy

Na zdjęciach prezentujemy słynny  most w Arnhem. O ten  jeden most było za daleko. To właśnie do tego miejsca  nie udało się we wrześniu 1944 dotrzeć XXX Korpusowi gen.Horrocks-a. Każdy miłośnik historii Drugiej Wojny Światowej powinien zobaczyć w to miejsce. Niestety Holendrzy nie specjalnie  ambitnie podeszli do tematu  - nieopodal mostu na skwerku stoją trzy pamiątki  z okresu wojny i kilka tablic pamiątkowych - i nic więcej. Na żadnej z tablic nie ma nawet wzmianki o tym , że w rejonie Arnhem walczyła 1 SbSpad. gen. Sosabowskiego. Jest co prawda krótka notatka  po polsku - ale i na niej ani słowa o najbardziej elitarnej polskiej jednostce II WŚ.
Być może niedługo w tym dziale przedstawimy Wam zdjęcia z Driel i Oosterbeek , gdzie o Polakach pamiętają ....

W tej galerii przedstawiamy również zdjęcia mostu w Deventer i jego okolic. To właśnie  miejsce zagrało główną rolę  w superprodukcji batalistycznej  nakręconej w latach 70-tych - "O jeden most za daleko" na podstawie dokumentalnej powieści Corneliusa Ryana pod tym samym tytułem.

Zdjęcia udostępnił Andrzej Rafa

Nietoperz


Deventer - Scenografia do filmu "O jeden most za daleko"

 Most znajduje się w Deventer jest niemal identyczny jak ten W Arnhem. Producenci filmu "O jeden most za daleko" zdecydowali się na zdjęcia w tym mieście z dwóch powodów.Po pierwsze most w Arnhem jest ważnym węzłem drogowym i zablokowanie go na kilka dni po to aby kręcic film nie było zbyt dobrym pomysłem, po drugie zabudowa Deventer zniszczonego w trakcie działań wojennych w dużo mniejszym stopniu niż Arnhem bardziej pasowała  do okresu przedstawionego w filmie  i pozwoliła zredukować ilość potrzebnych dekoracji. Zabudowa okolic mostu w Arnhem w skutek działań wojennych była praktycznie całkowicie zniszczona - po wojnie zbudowano nowe budynki , których  wygląd nijak nie pasował dla potrzeb filmu. Zresztą chyba wszyscy miłośnicy  operacji Market - Garden i filmu jej poświęconego  jednoznacznie kojarzą  most w Deventer z tym właściwym.....

Zdjęcia udostępnił Andrzej Rafa

Nietoperz