Język polski English  
 

lang =1 cat = 86 art_id= 328 galeria =

Dziś Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
Imieniny Marka i Jarosława



 
 
Strona Główna->MILITARNI.PL->Wydarzenia

IV Piknik Polowy - Warszawa - Pola Mokotowskie


7 października 2007 na Polach Mokotowskich odbył się czwarty Piknik Polowy. Organizatorem imprezy jak co roku  był Ośrodek Kultury Ochoty



Od czterech lat  na Polach mokotowskich w Warszawie organizowana jest impreza, która przyciąga rzeszę mieszkańców  miasta, ale i wielu rekonstruktorów i miłośników militariów. Jej niewątpliwą zaletą jest to , ze odbywa się prawie w samym centrum Warszawy  -  w miejscu gdzie łatwo jest dojechać i  „dokąd (prawie) każdemu blisko”.  Niewątpliwie również plusem imprezy jest to,  że odbywa się „na luzie” – bez  nadmiernego spięcia i sztywności. Piknik polowy jak sama nazwa wskazuje to nie tylko dioramy i pokazy grup rekonstrukcyjnych , ale przede wszystkim oferta skierowana do szerokiej rzeszy odbiorców nie koniecznie pasjonujących się historią i wojskiem  - zatem gofry i cukrowa wata , baloniki na drucikach i stoiska z koralami  , plastikowe miecze  i  konkursy dla publiczności.

  

Impreza ta to jednak  również szansa na „zaszczepienie bakcyla„ wielu młodym ludziom, którzy  często nie wiedza co tak naprawdę ich interesuje, a widząc starannie przygotowane – żywe dioramy - gdzieś w ich głowach może zacząć kiełkować zainteresowanie tematem historii.

Z naszego – reenactorskiego punktu widzenia to okazja do spotkania znajomych ,  okazja do wymiany poglądów i zaprezentowania nowych  pomysłów na działalność grup. Piknik polowy to impreza sympatyczna i kameralna ale również  potrzebna – zwłaszcza w sytuacji gdy  na pogawędki podczas „poważnych  rekonstrukcji”, po prostu nie starcza czasu . Nasz Portal od pierwszej edycji Pikniku Polowego  jest patronem medialnym tej imprezy  jednak pomimo tego – chcąc być obiektywnymi – musimy powiedzieć , że tegoroczna edycja zbliża ją do grona imprez , które nie wytrzymują próby czasu .  Niepewna aura,  Bieg  Warszawski odbywający się tego samego dnia  a przede wszystkim „schowanie Pikniku w krzakach” czyli odsunięcie od ciągów komunikacyjnych ulic Żwirki i Wigury oraz Batorego  spowodowały , że choć oglądających można było liczyć w tysiącach to frekwencja była  słabsza niż w latach ubiegłych.

    

 Odnieść można było również wrażenie , że  chyba trochę zabrakło pomysłu jak uatrakcyjnić  Piknik  - same statyczne dioramy choć oczywiście ciekawe  , nie zastąpią dynamicznego pokazu pojazdów czy niewielkiej  wzbogaconej efektami pirotechnicznymi scenki bitewnej.  Oczywiście  skrytykować zawsze można , ale na Pikniku nie zabrakło również atrakcji  Nie sposób  nie napisać o czymś co powaliło na kolana nawet „najtwardszych”.  Tym czymś był pokaz i koncert   zespołu Częstochowa Pipes & Drums – Wspaniały zespół i wspaniała muzyka wykonywana na tradycyjnych szkockich instrumentach  sprawiła , ze ciarki przechodziły po plecach, a brawom nie było końca -   Również  Portal militarni.pl dołącza się do  burzy oklasków

    

Oprócz muzyków z Częstochowy  zaprezentowały się naturalnie  jak co roku Grupy Rekonstrukcji Historycznej, nie zabrakło stoisk z militariami i występów na scenie i choć  Piknik Polowy to dla rekonstruktorów   impreza  „rozrywkowo- towarzyska” to jednak widzowie  mieli co obejrzeć.
Nie popisał się w tym roku jedynie  organizator.  Pojawiły się głosy że  po raz pierwszy współpraca  nie układała się   najlepiej.  Nie tylko brak zwrotu  kosztów dojazdu , brak  w niektórych przypadkach gratyfikacji za występ lub gratyfikacja  czysto symboliczna,  a nawet brak jakiegokolwiek  ciepłego posiłku  sprawiły, że   na polach pojawiło się zaledwie dwanaście  grup.  Klika grup biorących już tradycyjnie udział w tej imprezie zrezygnowało z udziału w tegorocznej edycji. Pojawiły się też głosy  osób, które nie umieszczą "Pikniku" w swoich przyszłorocznych   planach. Co będzie za rok zobaczymy i mamy nadzieję , ze sympatyczny i kameralny "Piknik Polowy" nie zniknie z mapy imprez rekonstruktorskich.

W pikniku udział wzięły :
1. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Cytadela .
2. Grupa Rekonstrukcji Historycznej I Samodzielna Brygada Spadochronowa
3. GRH „Kalina Krasnaja”
4. GRH 'Czata 49'
5. GRH Kampinos
6. GRH Aufklarungsabteilung 7 der 4 Panzerdivision 
7. GRH Big Red One
8. GRH Recon 29
9.GRH "Pionierzy 40 pułku piechoty Dzieci Lwowskich".
10. GRH Campus
11. GRH Wild Horses - Combat Tracker Team
12. GH Radosław, Powstanie Warszawskie 1944

zapraszmy do obejrzenia zdjęć z IV Pikniku Polowego

opracowanie: redakcja
zdjęcia :Krzystof Wasil





DRUKUJ

POWRÓT