Język polski English  
 

lang =1 cat = 86 art_id= 147 galeria =

Dziś Poniedziałek, 18 października 2021 r.
Imieniny Łukasza i Juliana 
 
Strona Główna->MILITARNI.PL->Wydarzenia

Obchody Dnia Odzyskania Niepodległości - Warszawa


11 listopada to dla nas - Polaków data szczególna i jedna z najważniejszych w historii Polski. Jak co roku w Warszawie odbyły się oficjalne uroczystości obchodów rocznicy odzyskania niepodległości – wzięły w nich udział grupy rekonstrukcyjne, oraz rekonstruktorzy działający w ramach Muzeum Wojska Polskiego


Oczywiście oficjalna feta jak zawsze odbywała się pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Nowością w stosunku do lat poprzednich był udział w uroczystościach sprzętu pancernego ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. Po raz pierwszy w historii tej placówki pojazdy wystawiono poza jej terenem. W pokazie wzięła udział I Grupa Rekonstrukcji Historycznej Broni Pancernej „SMOK” działająca w ramach Muzeum. Na placu J. Piłsudskiego mogliśmy obejrzeć jedną z pięciu istniejących na świecie Tankietkę TK-S a oprócz niej transporter T-16 - Universal Carrier, Transporter TOPAS oraz wóz opancerzony MTLB. Wojsko Polskie zaprezentowało najnowszy nabytek naszej armii fiński transporter kołowy „Patria” – w polskiej nomenklaturze zwany „Rosomak”.


Oczywiście odegrano Mazurka Dąbrowskiego, odbył się Apel Poległych ,oddano salut artyleryjski , dokonano uroczystej zmiany wart pod GNŻ złożono wieńce...Po przewidzianych protokołem procedurach rozpoczęła się uroczysta defilada Kawalerii, Grup Rekonstrukcyjnych oraz prezentacja historycznych pojazdów wojskowych z kolekcji prywatnych. W defiladzie uczestniczył również powstańczy samochód pancerny „Kubuś” ze zbiorów MWP


Trasa defilady wiodła z placu Piłsudskiego, ulicami Królewską, Krakowskim Przedmieściem , przed Pałacem Namiestnikowskim i dalej na Stare Miasto. Pod Zamkiem Królewskim Grupy Rekonstrukcji Historycznych wystawiły Wartę Honorową. Parada zakończyła się na rynku Nowego Miasta.

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. W 87 rocznicę odzyskania niepodległości na ulicach Warszawy pojawiły się tysiące Polaków, dla których dzień ten jest dniem szczególnym. Uczestnicząc tak w oficjalnych obchodach jak i w mniejszych kameralnych uroczystościach, udowodnili, że o historii pamiętają i ją szanują. Swoją obecnością oddali hołd tym , którzy walczyli abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć !

 

Kolejne fotki z tej imprezy możecie zobaczyć na stronie Fundacji Polonia Militaris

 

tekst i zdjęcia
Nietoperz

DRUKUJ

POWRÓT