Język polski English  
 

lang =1 cat = 136 art_id= 299 galeria =

Dziś Czwartek, 22 października 2020 r.
Imieniny Filipa i Kordulii 
 
Strona Główna->PUBLIKACJE->Wasze Publikacje

Książka, która warto mieć


Zachęcamy do zapoznania się z nową pozycją wydawnicza autorstwa kolekcjonera i rekonstruktora – Pawła Bezaka : „Znaki Żołnierzy Polski Podziemnej”   „Znaki żołnierzy Polski Podziemnej w ikonografiach, opracowaniach i w zbiorach muzeów warszawskich”   - to próba jak najszerszego zestawienia symboli  pojawiających się na mundurach żołnierzy Polski Podziemnej. Autor opracowania – kolekcjoner, rekonstruktor, i znawca tematu  w syntetycznej formie omawia wszystko to co było wyróżnikiem polskiego podziemnego munduru, który jak wiadomo często składał się nie tylko z elementów na wskroś cywilnych, ale również z tych zdobytych na wrogu. Temat , który podejmuje autor jest niezwykle trudny .Dzieje się tak z kilku przyczyn :
Pierwszą i niewątpliwie najistotniejszą jest to , ze po mimo istnienia pewnych norm w konspiracji panowała ogromna dowolność  znaków i symboli wynikająca nie tylko z utrudnionego dostępu do polskich elementów munduru, czy nawet prozaicznego braku surowców czy technologii niezbędnych do ich wykonania  ale również  z pewnego rodzaju indywidualnych  upodobań  żołnierzy konspiracji, które przekładały się na normy regulaminowe.
Innym równie ważkim utrudnieniem w  kompleksowym podejściu do przedmiotowej kwestii jest znikoma ilość eksponatów  z tego zakresu. W muzealnych gablotach widzimy wiele z nich jednakże to zaledwie nikły procent tego , co 60 lat temu  wyróżniało mundury Żołnierzy Konspiracyjnej Armii -  ogromna większość „ materiału źródłowego” spoczywa w szufladach kombatantów i ich rodzin lub w prywatnych  kolekcjach. Wiele z tych maleńkich symboli Dumnego Kraju zniknęło bezpowrotnie.
Jeszcze inną barierą jest niestety upływ lat i to, że świadków i uczestników tamtych tragicznych i bohaterskich chwil jest wśród nas coraz mniej...
 Nie należy zatem dziwić się , ze temat nie należy do łatwych  i tym bardziej cieszy fakt, że po mimo trudności autor podjął próbę zestawienia  problematyki w jednej pracy i podzielił się z nami swoją wiedza .
 „Znaki żołnierzy Polski podziemnej” to książka, która warto polecić, książka , którą na półce mieć się powinno  i  która daje przynajmniej podstawowy obraz problemu. Książka skierowana jest głownie do kolekcjonerów, ale również i do tych , dla których pojęcia patriotyzm, bohaterstwo, historia  nie są jedynie pustymi frazesami.

Paweł Bezak    
„Znaki żołnierzy Polski Podziemnej w ikonografiach, opracowaniach i w zbiorach muzeów warszawskich”
Oficyna wydawnicza „Ajaks”

Książkę możecie kupić TUTAJ


Z autorem  możecie skontaktować się TUTAJ

Jeśli chcecie przeczytać inne teksty autora książki zapraszamy na strony portalu do działu Formacje Zbrojne  -  TUTAJ 

opracowanie:redakcja

DRUKUJ

POWRÓT